وام ازدواج,استخدام بانک,تسهیلات بانک,بانک تو,اخذ وام

امروز ، ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۶

فهرست کاربری

کد خبر : 584
تاریخ انتشار : 14 آبان 1393 - 19:41

کاهش استقلال بانک مرکزی

 

بانک مرکزی

به گزارش سایت بانک تو ، از خانه ملت، علی‌محمد احمدی ‌در رابطه با مصوبه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، برای شیوه انتخاب رئیس‌کل بانک مرکزی، اظهار داشت: بانک مرکزی متولی سیاست‌های پولی-‌مالی و ارزی کشور بوده و نیاز است که یک شخص حقوقی، در مواقع بروز مشکلات پولی، پاسخگوی مجلس باشد.


نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: در گذشته، وزیر اقتصاد اعلام می‌کرد که بانک مرکزی مستقل بوده و بنده پاسخگوی عملکرد آن نیستم، اکنون هم اگر رئیس‌جمهور حکم انتصاب رئیس کل را صادر کند وضعیت پیچیده‌تر از گذشته می‌شود.


وی ادامه داد: بخش قابل توجهی از خروجی سیاست‌های اقتصادی به عملکرد بانک مرکزی مربوط بوده و با این تصمیم جدید، پاسخگویی بانک مرکزی در مقابل قوه مقننه کاهش یافته و دسترسی مجلس هم به بانک مرکزی دچار مشکل می‌شود.


نایب رییس دوم کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: این تصمیم از لحاظ فنی و تخصصی، استقلال بانک مرکزی را زیر سوال می‌برد و زمانی که بانک مرکزی زیر نظر رییس جمهور فعالیت کند دست دولت را باز کرده و به راحتی می‌تواند نرخ ارز را تغییر و سیاست‌های انبساطی یا انقباضی را اجرا کند.


وی با تأکید بر اینکه تصمیم اخذ شده به بر هم خوردن نظم پولی منتهی خواهد شد، اضافه کرد:‌ این موضوع، استقلال بانک مرکزی را تحت الشعاع قرار داده و دخالت در بانک مرکزی، بیشتر خواهد شد که ثمره آن برای مجموعه اقتصادی کشور مطلوب نیست.


این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: مورد دیگر اینکه با تصمیم اخذ شده، نمایندگان مجلس هم نمی‌توانند جلودار تخلفات بانک مرکزی باشند.
 نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر در مجلس افزود: بهترین روش برای انتخاب رییس کل بانک مرکزی این بود که کمیته‌ای متشکل از نمایندگان قوه مقننه و دولت برای انتخاب رئیس کل بانک مرکزی ایجاد شود تا این مقام مسئول پاسخگوی مجلس باشد.

منبع : بانک مرکزی

نظرات بینندگان

یادداشت ها

مصاحبه ها

اخبار رسانه ها

استخدام بانک
استخدام بیمه

نظرسنجی

نظر شما در باره یکسان سازی نرخ سود بانک ها چیست؟

خوب است

خوب نیست

فرقی نمی کند

نمایش نتایج نظر سنجی