وام ازدواج,استخدام بانک,تسهیلات بانک,بانک تو,اخذ وام

امروز ، ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۰

فهرست کاربری

کد خبر : 740
تاریخ انتشار : 24 آبان 1393 - 19:19

اکنون می تواند زمان مناسبی برای کاهش مجدد نرخ سود بانکی باشد

 

بانک مرکزی

به گزارش سایت بانک تو ، حیدر مستخدمین حسینی در رابطه با قرار گرفتن کاهش مجدد نرخ سود بانکی در دستورکار شورای پول و اعتبار با بیان اینکه باید در فعالیت اقتصادی علائم و اطمینانی از آینده آن به سرمایه گذاران ارائه شود، به ایسنا اظهار کرد: این درحالی است که افزایش نرخ سود بانکی در سال گذشته به قیمت از دست دادن بازارهایی مثل بازار سرمایه تمام شد و موفقیت چندانی به همراه نداشت هر چند که اگر متناسب با افزایش نرخ تورم بالا می‌رفت ایرادی بر آن وارد نبود.


وی ادامه داد: در حالی با افزایش نرخ سود در سال گذشته تعداد زیادی از سرمایه گذاران از بازار خارج شدند که هم اکنون منتظر تعیین نرخ جدید سود بانکی هستند. بنابراین تصمیم‌گیری در این زمینه بسیار مهم بوده و باید با دقت کافی انجام شود.


مستخدمین حسینی با بیان این که اگر قرار است نرخ سود بانکی کاهش یابد باید متناسب با نرخ تورم باشد، افزود: باید توجه داشت که هرگونه اقدامی در این رابطه اگر به برهم خوردن تعادل سایر بازارها بینجامد در دوره‌های دیگر جذب و اطمینان نسبت به آنها هزینه‌های بسیار سنگین‌تری را برای تصمیم‌گیرندگان اقتصادی به همراه خواهد داشت.

یک بازار فدای بازار دیگر نشود
این کارشناس امور بانکی در رابطه با این که آیا کاهش مجدد نرخ سود بانکی موجب خروج سرمایه از بانک‌ها نمی‌شود، گفت: مساله خارج شدن و یا وارد شدن نیست، بلکه فرض اصلی این است که بازارها باید در تعادل بوده و بخش‌های اقتصادی، مالی، پولی و بودجه‌ای این علامت را اعلام کنند که تعادل و اطمینان در بازارها وجود دارد.


وی تاکید کرد: اگر کاهش نرخ سود بانکی موجب شود که برخی از بازارها به رکود فرو رفته و برخی دیگر فعال شوند و به عبارتی دیگر یک بازار برای فعال شدن بازار دیگر حذف و یا کمرنگ شود در نهایت موجب عدم امنیت و بی‌ثباتی در تصمیم‌های اقتصادی می‌شود یعنی همان مساله‌ای که در سال گذشته اتفاق افتاد.

اکنون می توان زمان مناسبی برای کاهش نرخ سود بانکی باشد
مستخدمین حسینی زمان فعلی را نیز برای تصمیم‌گیری دوباره در مورد کاهش نرخ سود بانکی مناسب دانست و گفت: ‌اگر آمار تورم را قابل اتکا بدانیم اکنون بانک مرکزی می‌تواند مجدد در این رابطه اقدام کند که در این حالت قطعا بازار سرمایه و کالا نقش خود را بهتر ایفا کرده و حوزه‌های اقتصادی هم از ثبات پایدارتری برخوردار می‌شوند.


معاون سابق بانک مرکزی معتقد است که حتی اگر تمام پیش شرط ها برای کاهش نرخ سود بانکی فراهم باشد اما اگر قرار باشد دولت به بهانه بهبود بازار سرمایه نرخ سود را کاهش دهد قطعا این عامل مجددا مثل تصمیم سال گذشته موفق نیست.

بانکهای که توجیه اقتصادی ندارند به خودی خود حذف می شوند
مستخدمین حسینی همچنین در مورد این که بانک‌ها حتی در دور اول توافق خود برای کاهش نرخ سود بانکی نسبت به آن پایداری چندانی نداشتند، بنابراین چرا باید دوباره این نرخ کاهش یابد؟ بیان کرد: اگر بانک مرکزی نرخ سود بانکی را به شبکه بانکی محول کند آنگاه بانک‌هایی که نرخ سود بالاتر از توجیه اقتصادی را پرداخت می‌کنند به مرور از چرخه فعالیت نظام بانکی خارج خواهند شد. به عبارت دیگر خود بازار این بانک‌ها را از چرخه رقابت خارج خواهد کرد، چرا که توانایی و قدرت رقابت را از دست می‌دهد.


وی نسبت به تعیین دستوری نرخ سود بانکی هشدار داد و افزود: اگر فکر کنیم که نرخ سود بانکی باید تعیین شده و همه به تبعبت از آن اذعان داشته باشند شرایطی نیست که اقتصاد را شفاف کرده و توان تسهیلات دهی را افزایش دهد.
معاون سابق بانک مرکزی یادآور شد: تعیین نرخ سود بانکی نباید با ملاحظه خارج نشدن چند بانک و یا موسسه اعتباری که اغلب در نتیجه تصمیمات و یا فعالیت های اشتباه اقتصادی ایجاد شده اند دستوری انجام شود.


نرخ سود بانکی در حالی بنابر اعلام مقامات بانک مرکزی دوباره در دستور کار شورای پول و اعتبار است که بعد از رقابت مخرب بانکها در سال گذشته برای افزایش نرخ سود، در اردیبهشت ماه سال جاری با توافق انجام شده بین بانکها کاهش یافت و نرخ سود روز شمار به 10 درصد و یک ساله به 22 درصد کاهش یافت.

منبع : ایسنا

نظرات بینندگان

یادداشت ها

مصاحبه ها

اخبار رسانه ها

استخدام بانک
استخدام بیمه

نظرسنجی

نظر شما در باره یکسان سازی نرخ سود بانک ها چیست؟

خوب است

خوب نیست

فرقی نمی کند

نمایش نتایج نظر سنجی