وام ازدواج,استخدام بانک,تسهیلات بانک,بانک تو,اخذ وام

امروز ، ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۲

فهرست کاربری

کد خبر : 119
تاریخ انتشار : 03 مهر 1393 - 19:05

انضباط پولی لازمه ی خروج از رکود اقتصادی

 

اقتصاد

به گزارش بانک تو ، مساله مهم تر در طرح عبور غیرتورمی از رکود اقتصادی این است که اشتباهات فاحشی در عرصه سیاست گذاری دیده می شود. زیرا درحالی که هیچ تغییری در کیفیت نظارت بانک مرکزی بر فعالیت سایر بانک ها رخ نداده، اما باید در برنامه و طرح های خروج از رکود این موضوع مطرح و ظرفیت های جدیدی برای خلق پول در بانک ها ایجاد شود. بانک مرکزی اعلام کرده است که توان کنترل و بهنجارکردن فعالیت بانک ها را ندارند و نتیجه این شده است که بانک ها هم در این میان به جای توجه به تولید و رشد سرمایه گذاری های مولد به سمت فعالیت های سوداگرانه رفته اند.


طبق گزارش خبرآنلاین، مسعود خوانساری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران عنوان کرد که نظارت بانک مرکزی بر سایر بانک ها و انضباط پولی می تواند یکی از مهمترین عوامل خروج از رکود باشد.

آیا انضباط پولی می تواند در خروج از رکود موثر واقع شود؟
انضباط پولی عامل بسیار مهمی است که می تواند رکود را تا اندازه قابل توجهی از اقتصاد کشور بیرون کند. اقتصادی که این روزها شاید اگر رکود را از سر بگذراند شاهد شکوفایی دوباره آن باشیم. سال گذشته با وجود اینکه دولت پایه پولی را افزایش داد و نقدینگی زیاد شد شاهد اثرات عمیق تورم نبودیم و این موضوع نشان دهنده این است که تزریق پول، تنها راه خروج از رکود نیست بلکه با استفاده از نظرات اقتصاددانان می توان راه های مهار رکود را پیدا کرد. دولت روحانی در مورد این موضوع تاکنون عملکرد مثبتی داشته است زیرا دست خود را برای کمک به سوی بخش خصوصی دراز کرده و دیگر خبری از اقتصاد دولتی نیست. دولت توانست بدون اینکه دوباره تورم را تشدید کند، مانع افزایش رکود حاکم بر کشور شود. در شرایط فعلی نه خبری از رشد تورم وجود دارد و نه رکود. بحث انضباط پولی، بحثی مهم و تاثیرگذار است. کنترل بیشتر بر فعالیت بانک ها که پول های کلانی را در اختیار دارند اما از این وجوه در تولید و تجارت استفاده نمی کنند و آن را وارد چرخه تولید نمی کنند یکی از مشکلاتی است که بر بسیاری از اقتصاددانان پوشیده نیست.

نقش بانک ها را چقدر موثر می دانید؟
بانک ها باید به دولت کمک کنند و پول های خود را در جهت امور تولیدی که مدنظر دولت است پیش روند. این در حالی است که دولت یازدهم نیت شومی را نیز در سر نمی پروراند، زیرا بارها عنوان کرده که می خواهد به بخش خصوصی توجه بیشتری نشان دهد و بسیاری از بودجه ها را به سمت خصوصی ها هدایت کند.

البته در حال حاضر موسسات مالی اعتباری هم وجود دارد ولی دولت روی آنها مانند بانک ها متمرکز نشده است.
از دیدگاه من یکی دیگر از موضوعاتی که باید در خصوص آن تامل بیشتری شود، موسسات مالی و اعتباری هستند که البته تعدادشان هم کم نیست. به هر حال این موسسات می تواند پول ساز باشند و خلق پول کنند و تا حدودی هم به دولت کمک کنند. اگر این موسسات زیر نظر بانک مرکزی بروند قطعا باعث رشد اقتصادی بهتر و بیشتری خواهند شد. اما هنوز هم مشخص نیست منابع مالی که این موسسات خلق می کنند کجا می رود که از دیدگاه من بسیاری از این پول ها خرج سفته بازی ها می شود و در این راه به کار گرفته می شود.


انضباط پولی تنها با حرف زدن به وجود نخواهد آمد بلکه انضباط رابطه ای مستقیمی با کنترل دولت بر روی خرج و مخارش دارد که باید دولتی ها در این خصوص دقت بیشتری داشته باشند. حذف دستگاه های زائذ نیز یکی از راه های است که می تواند به انضباط پولی هر چه بهتر دولت کمک کند.

منبع : بنکر

نظرات بینندگان

یادداشت ها

مصاحبه ها

اخبار رسانه ها

استخدام بانک
استخدام بیمه

نظرسنجی

نظر شما در باره یکسان سازی نرخ سود بانک ها چیست؟

خوب است

خوب نیست

فرقی نمی کند

نمایش نتایج نظر سنجی