وام ازدواج,استخدام بانک,تسهیلات بانک,بانک تو,اخذ وام

امروز ، ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳

فهرست کاربری

کد خبر : 417
تاریخ انتشار : 30 مهر 1393 - 20:44

نفت اوپک با وجود کاهش قیمت رکورد زد

 

نفت

 در شرایطی که افزایش عرضه و اضافه تولید به عنوان یکی از دلایل اصلی سقوط قیمت نفت اعلام می‌شود، اوپک در ماه میلادی گذشته رکوردی جدید ثبت کرده و میزان تولید خود را 600 هزار بشکه بیش از میزان توافق شده رسانده است.

به گزارش سایت بانک تو به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تولید نفت خام کشورهای عضو اوپک در ماه میلادی گذشته با 400 هزار بشکه افزایش در روز به 30.6 میلیون بشکه در روز رسیده است که این تولید رکوردی جدید در 9 ماه گذشته به حساب می‌آید.

بر این اساس لیبی و عراق در این افزایش بیشترین نقش را ایفا کرده‌اند، به طوری که متوسط تولید نفت خام لیبی در ماه سپتامبر با 230 هزار بشکه افزایش در روز نسبت به ماه اوت به 780 هزار بشکه در روز رسیده است.

بر این اساس تولید نفت خام لیبی با بازگشایی مجدد پایانه‌های صادراتی اس سیدر و راس لنوف به سرعت افزایش یافته و حتی در اواخر این ماه به رکورد 925 هزار بشکه در روز رسیده است. البته اکنون با اعتصابات شرق این کشور مجددا تولید نفت به 765 هزار بشکه در روز کاهش یافته است که این موضوع تردیدهایی را در زمینه بالا ماندن سطح تولید این کشور ایجاد کرده است.

همچنین عراق با افزایش روزانه 200 هزار بشکه تولید نسبت به ماه اوت به تولید 3.15 میلیون بشکه در روز دست یافته است.

این درحالی است که با وجود درگیری‌های شمال عراق با گروه تروریستی داعش و توقف صادرات نفت خام این کشور از طریق خط لوله کرکوک، صادرات نفت خام عراق صرفا از پایانه بصره در جنوب این کشور انجام می‌شود و به دلیل وجود محدودیت در سیستم‌های پمپاژ و ذخیره سازی نفت خام در این پایانه افزایش صادرات نفت خام این کشور تا حدودی محدود شده است.

به گزارش ایسنا، تولید نفت خام اوپک در ماه سپتامبر حدود 600 هزار بشکه در روز بیش از سقفی است که اعضای این سازمان برای خود تعیین کرده بودند.

کاهش تقاضا برای نفت اوپک

پیش از این آژانس بین المللی انرژی پیش‌بینی خود از تقاضای جهانی برای نفت خام تولیدی اوپک در سال آتی میلادی را با 200 هزار بشکه کاهش در روز نسبت به برآورد قبلی، 29.3 میلیون بشکه در روز اعلام کرد.

این موسسه همچنین تقاضای نفت خام اوپک در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی را 30.3 میلیون بشکه در روز و در سه ماهه اول سال آینده 28.8 میلیون بشکه برآورد کرده است.

این درحالی است که دبیرخانه اوپک با برآوردی بدبینانه‌تر پیش بینی کرده که تقاضای نفت خام تولید اوپک در سه ماهه اول سال میلادی آینده 28.4 میلیون بشکه در روز و برای کل سال آینده حدود 29.2 میلیون بشکه در روز باشد.

منبع : ایسنا

نظرات بینندگان

یادداشت ها

مصاحبه ها

اخبار رسانه ها

استخدام بانک
استخدام بیمه

نظرسنجی

نظر شما در باره یکسان سازی نرخ سود بانک ها چیست؟

خوب است

خوب نیست

فرقی نمی کند

نمایش نتایج نظر سنجی