وام ازدواج,استخدام بانک,تسهیلات بانک,بانک تو,اخذ وام

امروز ، ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۲

فهرست کاربری

کد خبر : 629
تاریخ انتشار : 17 آبان 1393 - 19:56

اقتصاد ایران به نفت وابستگی ندارد

 

طیب‌نیا

 علی طیب‌نیا گفت: به عنوان یک معلم اقتصاد در دانشگاه و به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام میکنم که مردم ایران پیروز نبرد اقتصادی هستند و ایستادگی مردم ایران باعث شد دشمنان بر سر میز مذاکره بنشینند.

به گزارش سایت بانک تو به نقل از ایسنا، علی طیب‌نیا - وزیر امور اقتصادی و دارایی - در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران اظهار کرد: پیام عاشورا مقابله با ظلم و دعوت به پرهیزگاری بود و زمانی که ظالمان تسلیم حق نشدند و زیاده خواهی کردند راهی جز مقابله با ظلم باقی نماند.

او تاکید کرد: مردم ایران به تاسی از حضرت امام حسین (ع) در جریان پیروزی انقلاب و پس از آن در برابر کینه توزیهای دشمنان ایستادند و اجازه ندادند انقلاب آسیب ببیند و به استقلال کشور خدشه وارد شود.

وی ادامه داد: نمونه آشکار فرهنگ حسینی در حرکت مردم ایران در مواجهه با تحریمهای اقتصادی قابل مشاهده است و ایران پس از پیروزی انقلاب بنایش تعامل با جهان بود اما قدرتهای خارجی از ابتدا به مخالفت با انقلاب برخاستند و جنگ و تحریم‌های اقتصادی را به کشورمان تحمیل کردند.

طیب نیا افزود: دشمنان در سالهای اخیر هم تلاش کردند با تحمیل تحریمهای گسترده بر مردم ایران فشار آورند و مسئولان کشور را نیز از پیگیری حقوق مسلم مردم منصرف کنند. تحریمهای اقتصادی ظلم آشکار به مردم و عملی غیر انسانی است که ملتی را از دسترسی به نیازهای اساسی خود محروم می کند اما دولت و مردم ایران نشان دادند در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی پیروان راستین اباعبدالله الحسین (ع) هستند.

وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد: ‌مردم ایران از حقوق خود صرفنظر نخواهند کرد و در مقابل زورگوییها می‌ایستند و این مردم به مستکبران نشان دادند که قادرند مکر دشمنان را به خودشان برگردانند و از آسایش چند روزه بگذرند اما در مقابل ظلم سر خم نکنند و در این راه خدا نیز همراه مردم است.

طیب نیا گفت:‌ از اواخر سال 1390 تا امروز بخش عمده‌ای از تحریم‌های اقتصادی بر دو محور بود اول محدود کردن صادرات نفت ایران و دوم محدود کردن مبادلات ارزی و بانکی با هدف جلوگیری از دسترسی کشور به منابع ارزی و نیز محدود کردن امکان خرید کالا و خدمات از خارج و اگر آنها در محور دوم موفق می شدند حتی در صورت صادرات نفت هم نمی توانستیم نیازهای کالایی و خدماتی خود را از خارج تامین کنیم.

وی افزود: اما با لطف الهی موفق نشدند و دشمنان تحریم‌ها را در شرایطی تحمیل کردند که کشور در اوج وابستگی به نفت و واردات کالا و خدمات از خارج بود.

وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد: بر خلاف آموزه های اقتصاد مقاومتی در سالهای گذشته وابستگی به نفت و واردات افزایش یافته بود و تحریم ها هم در همان زمان تحمیل شد اما مردم ایران در کنار دولتمردانشان ایستادند و تحریم‌ها را خنثی کردند.

او با بیان اینکه مردم ایران در حماسه سیاسی سال 92 و با حضور چشمگیر در انتخابات زمینه ساز پیروزی ایران بر ترفندهای دشمن شدند گفت: هرچند تحریمها خسارت بار و محدود کننده بوده اما با ایستادگی مردم اکنون ایران باثبات ترین و امن‌ترین کشور منطقه است.

وی تاکید کرد: ‌تحریم‌های اقتصادی یک نبرد تمام عیار بود و مدیران و کارکنان سیاسی و اقتصادی کشور در کنار گروه بسیاری از فعالان اقتصادی رزمآوران این صحنه نبرد بودند که تاکنون دلاورانه جنگیده اند.

طیب نیا افزود: سال گذشته در شرایط سختی بودیم و تلاش شد با عقل و تدبیر و امید به آینده روشن برنامه‌های مشخصی برای اقتصاد کشور تدوین و در دو محور ارائه کنیم که محور اول آن ثبات‌آفرینی و آرامش بخشی، کنترل تورم و کنترل هیجانات در بازارهای مختلف بود و محور دوم نیز خروج از رکود و دستیابی به تولید اقتصادی طرح ریزی شده بود و در چنین شرایطی مقام معظم رهبری هم سیاستهای اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: هدف اصلی سیاستهای ابلاغی دستیابی به رشد اقتصادی بالا،‌ پایدار، مستمر، درون زا، برون گرا و انعطاف پذیر است و بدون رشد اقتصادی بالا و بدون افزایش تولید امکان رسیدن به استقلال اقتصادی وجود ندارد و نمی توان رفاه را برای مردم تامین کرد.

وی با اشاره به اینکه بدون رشد اقتصادی نمی‌توان با فقر جنگید و موقعیت کشور را بهبود بخشید، تاکید کرد: ‌ما در پی تعامل گسترده با جهان هستیم و تلاش می کنیم آسیب‌پذیری اقتصادی در برابر بی ثباتی‌های خارجی را کاهش دهیم و راه آن هم خارج شدن از وابستگی به نفت و افزایش توان غیر نفتی و غیر دولتی است.

طیب نیا گفت: ‌دولت یازدهم مصمم به اجرای کامل سیاستهای اقتصادی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری است و در وزارت اقتصاد هم افزایش توان ثروت‌آوری کشور و تامین مالی پایدار دولت و نیز بی نیازی به نفت جزو اولویتهای راهبردی و اصلی محسوب می شود.

او ادامه داد: امروزه ‌علاوه بر آنکه تا حد زیادی توانستیم تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم در مدت فعالیت دولت یازدهم فراتر هم رفته ایم و زمینه های تسلط بر رکود تورمی را نیز فراهم می کنیم که امروز نشانه های بهبود اقتصادی دیده می‌شود به طوریکه دشمنان نیز لب به اعتراف گشوده اند و بر آینده روشن اقتصاد ایران تاکید می کنند.

وزیر اقتصاد افزود: نرخ رشد تولید ناخالص داخلی پس از یک دوره طولانی رکود در بهار امسال به 4.6 درصد رسید و مثبت شد که نشانه روشنی برای به حرکت درآمدن چرخهای تولید و آغاز بهبود اقتصادی است. همچنین نرخ تورم در سال گذشته به بالای 40 درصد رسیده بود و تورم نقطه با نقطه نیز به بالای 45 درصد رسید اما در مهر امسال نرخ تورم به 19 ممیز 4 دهم کاهش یافت و نرخ تورم نقطه به نقطه هم به زیر 15 درصد کاهش پیدا کرد و این یعنی کنترل نرخ تورم.

طیب‌نیا در این باره افزود‌: البته کاهش تورم به معنای کاهش قیمتها نیست بلکه به معنی کاهش سرعت تورم در قیمتهاست و کاهش نرخ تورم در یکسال گذشته توفیق چشمگیری است که کمتر شاهد آن بودیم.

وی همچنین گفت: ‌رشد سرمایه گذاری از زمستان سال گذشته بهبود یافت و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 3.8 درصد ارتقاء یافت و در بهار امسال با افزایش 5.7 درصدی مواجه شد که همه این موفقیت ها حاصل استقامت مردم است.

وزیر اقتصاد افزود: خدمتگزاران شما در دولت تدبیر و امید تلاش می کنند ایرانی بسازند که سرآمد کشورهای منطقه باشد و الگویی برای همه مردم جهان شود، دولت و مردم ایران در پی گسترش همکاری با کشورهای جهان و به دنبال صلح و ثبات هستند.

طیب نیا گفت: دولت تدبیر و امید با پیام صلح و مودت با دنیا صحبت می کند و در شرایط کنونی تلاش می کنیم با گفتگو منافع مردم را استیفاء کنیم و در این مسیر استواریم و به همین اندازه هم در مواجهه با زورگویی‌ها ثابت قدم هستیم؛ تعامل عزتمندانه باعث روشنی فردای کشور خواهد بود.

منبع : ایسنا

نظرات بینندگان

یادداشت ها

مصاحبه ها

اخبار رسانه ها

استخدام بانک
استخدام بیمه

نظرسنجی

نظر شما در باره یکسان سازی نرخ سود بانک ها چیست؟

خوب است

خوب نیست

فرقی نمی کند

نمایش نتایج نظر سنجی