وام ازدواج,استخدام بانک,تسهیلات بانک,بانک تو,اخذ وام

امروز ، ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۶

فهرست کاربری

کد خبر : 356
تاریخ انتشار : 26 مهر 1393 - 19:01

سیف در مورد قیمت دلار اظهار نظر کرد

 

دلار

بررسی وضعیت نرخ ارز از ابتدای امسال تاکنون نشان می دهد که با وجود افزایش حدود 120 تومانی قیمت دلار از پایان مردادماه امسال تاکنون، در مجموع بازار ارز از ثبات نسبی برخوردار بوده است. این بازار از اواخر شهریورماه تا نیمه مهر ماه نوساناتی را شاهد بود، این در حالی است که رئیس کل بانک کاهش نرخ ارز در ماه‌های آتی را پیش بینی و اعلام کرده که بازار ارز در آرامش به سر می‌برد و گران شدن جزئی نرخ دلار به خاطر تقویت دلار است.

بررسی آمارها نشان می دهد در 5 ماه نخست امسال بازار ارز بازار آرامی داشت و این وضعیت تا چند روز پایانی شهریور ماه امسال ادامه یافت اما از اواخر شهریورماه تا اواسط مهرماه افزایش قیمت دلار تا نرخ 3270 تومان را شاهد بودیم که این نرخ در مقایسه با پایان مردادماه امسال افزایش 140 تومانی را داشته است، اما این نرخ مجددا روندی کاهشی در پیش گرفت و هم اکنون به مرز 3255 تومان رسیده است.

گرچه رئیس کل بانک مرکزی تقویت نرخ دلار را به عنوان عامل افزایش نرخ دلار اعلام کرده است اما به هر حال بخشی از این افزایش نرخ بیشتر تحت تاثیر تحولات سیاسی ناشی از نتایج مذاکرات تیم هسته ای کشورمان در نیویوریک و ... بود اما با پایان یافتن آن دور مذاکرات، افزایش نرخ‌ها متوقف شد و این ایست قیمت در حالی است که سیف کاهش نرخ ارز را پیش بینی می‌کند.

در عین حال، سیف درباره موضوع تقویت دلار و برخی نوسانات نرخ ارز اظهارداشته است: بعضی ارزها نرخ برابری شان با هم تفاوت هایی دارد و این چیزی است که در فعالیت‌های بین المللی در حال ایجاد است و افزایش قیمت مختصری که در بازار اتفاق افتاده عمدتا به دلیل تقویت دلار است و بازار کاملا از آرامش لازم برخوردار است.

سیف با اعلام اینکه وضعیت غیرطبیعی را در بازار مشاهده نمی کنیم، ادامه داد: این نشان دهنده این است که ما نسبت به گذشته وضعیت باثبات و همراه با آرامشی را داشتیم و این از پیش نیازهای ورود به مرحله خروج از رکود و رشد اقتصادی است.

بر اساس آخرین آمارهای رسمی بانک مرکزی، متوسط قیمت فروش ارز در بازار آزاد در پنج ماهه اول امسال 3 هزار و 188 تومان بوده که نسبت به دوره مشابه قبل 6.6 درصد کاهش داشته است.

همچنین این نرخ در یکسال منتهی به پایان شهریورماه 93 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به طور متوسط در بازار 7.5 درصد کاهش داشته و در عین حال دامنه نوسانات نرخ دلار هم با کاهش 57.5 درصدی مواجه بوده است. بررسی‌ها نشان می دهد متوسط نرخ ارز در 12 ماهه منتهی به مرداد ماه سال جاری حدود 5.6 درصد کاهش یافته است.

مسئولان اقتصادی بانک مرکزی مطرح می‌کنند که از سال گذشته کاهش نوسانات نرخ ارز را جزو برنامه های خود قرار داده اند. بر همین اساس بانک مرکزی خواستار کاهش نوسانات نرخ ارز و معقول و منطقی کردن آن بود تا تولیدکنندگان بتوانند در این شرایط به فعالیت خود ادامه دهند.

آمار و ارقام بانک مرکزی از نرخ ارز در فروردین تا پایان مرداد ماه سال جاری نشان می دهد متوسط قیمت دلار در این پنج ماه به 3188 تومان رسیده که مقایسه این نرخ با متوسط قیمت در همین مدت زمانی در سال گذشته بیانگر ریزش 200 تومانی قیمت است.

متوسط نرخ دلار در پنج ماه ابتدایی سال 1392 حدود 3412 تومان بود که با توجه به آرامش و ثبات نسبی که در طول یک سال گذشته در بازار آزاد ارز ایجاد شده اکنون و در پنج ماهه ابتدایی سال جاری به 3188 تومان رسیده است.

در پنج ماه اول سال 1393 نوسان نرخ دلار به حدود 200 تومان هم رسیده به طوری که حداقل متوسط قیمت در فروردین 3099 تومان و حداکثر آن در اردیبهشت ماه حدود 3294 تومان بوده است.

براین اساس بزرگترین جهش میانگین نرخ دلار برای امسال در فاصله دو ماه ابتدایی رخ داده و در خرداد با کمی کاهش از 3294 تومان به 3258 تومان می رسد، این در حالی است که این نرخ در ادامه نیز با کاهش همراه بوده و به 3141 تومان در تیرماه و 3130 تومان در مرداد ماه رسیده است.

در مجموع از سال 1364 تا پایان مردادماه 1393 نرخ دلار از 61 تومان به حدود 3130 تومان افزایش یافته که بیانگر رشد بیش از 50 برابری است.

منبع : سایت طلا

نظرات بینندگان

یادداشت ها

مصاحبه ها

اخبار رسانه ها

استخدام بانک
استخدام بیمه

نظرسنجی

نظر شما در باره یکسان سازی نرخ سود بانک ها چیست؟

خوب است

خوب نیست

فرقی نمی کند

نمایش نتایج نظر سنجی