وام ازدواج,استخدام بانک,تسهیلات بانک,بانک تو,اخذ وام

امروز ، ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۱

فهرست کاربری

کد خبر : 465
تاریخ انتشار : 06 آبان 1393 - 15:31

قیمت طلا و دلار به کدام سو حرکت میکند؟

 

طلا

به گزارش سایت بانک تو بهاي دلار امروز در بازار 12 تومان رشد داشت ولي همچنان اين قيمت هم در قياس با ماه هاي گذشته پايين ترين حد بهاي اين ارز مطرح است. تحليلگران بازار اعتقاد دارند دو عامل در کاهش بهاي دلار موثر بوده است. اظهانظرهاي مديران دولتي در مورد بهبود وضعيت اقتصادي کشور و همچنين انتشار اخباري در مورد مذاکرات هسته اي در کاهش قيمت دلار موثر بوده است.

با اين حال امروز بازهم روند قيمت گذاري ها به سمت صعودي حرکت کرد. فعالان بازار اعتقاد دارند رشد امروز قيمت ها به دنبال تنش هاي داخلي کشور رخ داده است. البته ارزش دلار در بازارهاي جهاني نيز بيش از 7 درصد رشد داشته ولي بازار ايران به طور معمول از روند ارزش گذاري در بازارهاي جهاني پيروي نمي کند.

دلار در بازار آزاد هفته گذشته را با کاهش قیمت آغاز کرد. به این ترتیب از 3260 تومان به 3245 تومان فروخته شد. روزهای بعد هم این روند کاهشی ادامه داشت و در اواسط هفته به 3227 تومان هم رسید. البته هرچه هفته گذشته، نمودار دلار در بازار آزاد روند رو به پایینی را نشان می داد، اما نرخ دولتی آن سربالایی بود.

هفته گذشته، خبر واریز 400 میلیون دلار از طلب نفتی ایران از هند اعلام شد و همچنين بحث مذاکرات هسته نيز مطرح بود. مذاکراتی که حالا به گفته مقام های خارجی تا 98 درصد پیشرفت داشته است. همین طور، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره‌کننده ارشد این کشور، رسیدن به توافق در مذاکرات تا مهلت تعیین شده 24 نوامبر را «کاملا ممکن» دانست.

همین طور، عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: «اگر طرف مقابل حسن‌نیت داشته و مقداری هم به ایده‌های جمهوری اسلامی ایران توجه بیشتری نشان دهد، می‌توانیم در موعد مقرر و تا قبل از ۳ آذر به نتیجه برسیم و این کار شدنی است».

همچنين ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی هم پیش بینی کرد که نرخ ارز در ماه‌های آتی کاهش خواهد داشت. با توجه به اين اظهارنظرهاي سيف، پيش بيني کاهش قيمت دلار و تداوم اين شرايط چندان دور از ذهن نبود. بر اساس آخرین آمارهای رسمی بانک مرکزی، متوسط قیمت فروش ارز در بازار آزاد در پنج ماهه اول امسال 3 هزار و 188 تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 6.6 درصد کاهش داشته است.

همچنین این نرخ در یکسال منتهی به پایان شهریورماه 93 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به طور متوسط در بازار 7.5 درصد کاهش داشته و در عین حال دامنه نوسانات نرخ دلار هم با کاهش 57.5 درصدی مواجه بوده است. البته از سال 1364 تا پایان مردادماه 1393 نرخ دلار از 61 تومان به حدود 3130 تومان افزایش یافته که بیانگر رشد بیش از 50 برابری این ارز است.

همچنين در بازار طلا روند قيمت گذاري ها هفته گذشته رشد داشته است. بررسي ها نشان مي دهد طي ده روز گذشته بهاي طلا رشد 89 دلاري داشته است. البته پیش بینی ها هنوز هم یک دست نیست و عده کمی از کارشناسان اقتصادی در نظرسنجی کیتکو معتقدند فلز زرد افزایش قیمت خواهد داشت.

بر اساس این گزارش 10 کارشناس اقتصادی هم اعلام کرده اند که قیمت طلا در روزهای آینده با کاهش روبرو خواهد شد و 5 نفر هم پیش بینی کردند که قیمت طلا بدون تغییر خواهد بود.

البته بیشتر پیش بینی ها از تغییر انتظارات نسبت به افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا، کاهش شاخص سهام در بازارهای مالی، انتشار آمارهای اقتصادی منطقه یورو و چین و برگزاری همه پرسی سوییس در خصوص افزایش ذخایر طلا نشات گرفته است.

همین طور داده های اقتصادی حاکی از افت 0.03 و 0.01 درصدی خرده فروشی آمریکا و شاخص بهای تولید کننده در ماه سپتامبر بود.

روند قيمت گذاري ها نشان مي دهد طي روزهاي آينده نيز همچنان احتمال رشد قيمت ها وجود دارد. البته امروز در بازارجهاني قيمت طلا دو دلار کاهش يافته بود. قيمت طلا نيز در بازار داخلي کاهش پيدا کرد. با اين حال رئيس اتحاديه کشوري طلا پيش بيني کرده است که با توجه به آغاز ايام سوگواري ماه محرم بازهم قيمت ها کاهش مي يابد.

منبع : سایت طلا

نظرات بینندگان

یادداشت ها

مصاحبه ها

اخبار رسانه ها

استخدام بانک
استخدام بیمه

نظرسنجی

نظر شما در باره یکسان سازی نرخ سود بانک ها چیست؟

خوب است

خوب نیست

فرقی نمی کند

نمایش نتایج نظر سنجی