وام ازدواج,استخدام بانک,تسهیلات بانک,بانک تو,اخذ وام

امروز ، ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۶

فهرست کاربری

کد خبر : 723
تاریخ انتشار : 22 آبان 1393 - 20:19

از حباب مثبت قیمتی طلا کم شد

 

طلا

به گزارش سایت بانک تو ؛ روز گذشته محمدرضا پورابراهیمی، عضو ناضر شورای پول و اعتبار با اشاره به جلسه سه‌شنبه این شورا از «آسان شدن صادرات طلا» خبر داد. وی گفت در جلسه شورا تصویب شد «کسانی که شمش طلا وارد می‌کنند، بدون اینکه تحویل ارز حاصل از آن را ضمانت بدهند یا معادل شمش آن را وارد کنند، می‌توانند به صادرات آن اقدام کنند.»

به گفته او، پیش از این صادرات طلا منوط به این بود که صادرکننده، ارز حاصل از صادر کردن این فلز قیمتی را به بانک مرکزی بفروشد یا تعهد دهد معادل این صادرات، شمش طلا وارد کند. به نظر می‌رسد با عدم نیاز به «تعهد به فروش ارز حاصل از صادرات طلا به بانک مرکزی»، در آینده صادرات این فلز گران‌بها با افزایش مواجه شود. محمد رضا پورابراهیمی نیز علت تصویب این مصوبه را «از رونق افتادن صنعت طلا» عنوان کرده بود.

البته از آنجا که افزایش صادرات هر کالایی عرضه ارز به بازار را افزایش می‌دهد، احتمال می‌رود این مصوبه نیز در صورتی که به تقویت صادرات طلا منجر شود، قیمت ارز در بازارهای داخلی را در جهت کاهشی تحت تاثیر قرار دهد. البته رئیس اتحادیه سکه و جواهر در گفت‌وگویی با «دنیای اقتصاد» عنوان کرد «آسان شدن صادرات طلا تاثیری در قیمت سکه بازارهای داخلی نخواهد داشت.»

 

تخلیه حباب سکه


در پنجمین روز هفته هر سکه بهار آزادی به بهای 906 هزار تومان در بازار معامله شد که افزایشی 3 هزار تومانی نسبت به روز پیشین داشت. افزایش قیمت سکه در بازارهای دیروز، عمدتا تحت تاثیر رشد نرخ دلار در بازارهای داخلی و افزایش قیمت اونس در بازارهای جهانی بوده است.

با این حال، افزایش صورت گرفته در قیمت سکه، متناسب با رشد قیمت اونس و دلار نبود. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد این موضوع به این دلیل بوده که «قیمت» سکه در بازارهای دو روز پیش، فاصله قابل توجهی با «ارزش» طلای آن داشته و حباب 18 هزار تومانی در قیمت سکه وجود داشته است.

این حباب، عمدتا تحت تاثیر نزدیک شدن سکه به مرز روانی 900 هزار تومان رخ داد که در نتیجه مقاومت فعالان بازار نسبت به کاهش قیمت (به رغم افت اونس و کاهش دلار)، به ریزش سکه به کانال 800 هزار تومان منجر نشد.

در نتیجه، با وجود افزایش اونس و دلار در روز چهارشنبه، سکه دیگر چندان قابلیت افزایش نداشت و به رشد 3 هزار تومانی قناعت کرد تا حباب قیمت سکه نیز، به 7 هزار تومان کاهش پیدا کند.

 

  دومین افزایش دلار در هفته


در بیست‌ویکمین روز آبان‌ماه دلار معاملات خود را با قیمت 3255 تومان آغاز کرد که تغییری نسبت به روز پیشین نداشت. اما پیش از رسیدن به میانه روز، بهای این ارز بر تابلوی اکثر صرافی‌ها با 5 تومان افزایش مواجه شد و به 3260 تومان رسید.

با وجود این‌که نرخ غالب فروش در بازار دیروز 3260 تومان بود، برخی صرافی‌ها تا حدی این نرخ را زیر 3260 تومان ثبت کردند. روز قبل، برخی فعالان رسمی قیمت دلار بر تابلوی خود را 3257 تومان و تعداد اندکی 3255 تومان ثبت کردند.

به این ترتیب قیمت شاخص بازار ارز برای دومین روز متوالی افزایش یافت. برخی فعالان بازار افزایش قیمتی دلار در دو روز اخیر را ناشی از اظهارات برخی مسوولان غربی و ایرانی مبنی بر «دشوار بودن رسیدن به توافق جامع تا 3 آذرماه» می‌دانند.

با این حال معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که «کشورش درباره نتیجه‌بخش بودن مذاکرات هسته‌ای میان ایران و غرب تا ۲۴ نوامبر (3 آذر) خوش‌بین است.» روز سه‌شنبه نهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای در مسقط پایان یافت تا دهمین دور این مذاکرات 27 آبان ماه، در وین پایتخت اتریش برگزار شود.

به احتمال زیاد این دور از مذاکرات تا سوم آذر ماه ادامه خواهد یافت. البته گروهی دیگر از فعالان بازار ارز، نوسان‌های افزایشی و کاهشی روزهای گذشته را «اندک» و حاصل نوسانات طبیعی بازار می‌دانند.
دیروز بانک مرکزی نرخ رسمی دلار را 26 هزار و 743 ریال اعلام کرد که کاهشی یک ریالی نسبت به روز سه‌شنبه داشت. این در حالی است که روز سه‌شنبه این نهاد نرخ دلار مبادله‌ای را 20 ریال افزایش داده بود.

منبع : عصر بانک

نظرات بینندگان

یادداشت ها

مصاحبه ها

اخبار رسانه ها

استخدام بانک
استخدام بیمه

نظرسنجی

نظر شما در باره یکسان سازی نرخ سود بانک ها چیست؟

خوب است

خوب نیست

فرقی نمی کند

نمایش نتایج نظر سنجی