وام ازدواج,استخدام بانک,تسهیلات بانک,بانک تو,اخذ وام

امروز ، ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۵

فهرست کاربری

کد خبر : 748
تاریخ انتشار : 24 آبان 1393 - 20:22

تغییر روند بازار طلا با افت دلار

 

طلا

به گزارش سایت بانک تو ، بهای جهانی طلا که در ابتدا نتوانست رشد قیمتی کسب شده را حفظ کند و تا سطح 1144 دلار پایین آمده بود، در پی افت دلار و بالا رفتن حجم معاملات شاهد دومین هفته متوالی افزایشی با رشد 2 درصدی بود که برخلاف پیش بینی های کاهشی به وقوع پیوست.

براساس این گزارش، اونس بعد از تجربه رشد 37 دلاری در روز جمعه ی گذشته، در حالی هفته کاری را آغاز کرد که همسو با پیش بینی ها کاهش یافت و جهش طلا با ریزش 27 دلاری روز دوشنبه جبران شد.
در این روز افزایش ارزش دلار و نوسان آن در بالاترین سطح در 4 سال اخیر و کاهش قیمت نفت خام فشار فروش را بر بازار طلا افزایش داد.

در روز دوشنبه بازار طلای تهران نیز شاهد کاهش ارزش فلزات طلایی بود و ارزش هر مثقال بر مرز 400 هزار تومان قرار گرفت و این در حالی است که دو روز ابتدایی هفته را تحت تأثیر جهش طلای جهانی افزایشی گذاراند.

کاهش روز دوشنبه و تداوم آن در روز سه شنبه سبب شد تا سطح تقاضا افزایش یابد. رشد تقاضا در کنار تضعیف دلار اونس را در روز سه شنبه با افزایش 1.2 درصدی همراه کرد که البته تداوم وضعیت خوب بازارهای سهام مانع از ورود سرمایه بیشتر به بازار طلا شد.

بازار طلای داخل در روز سه شنبه با وجود رشد دلار داخل، تحت تأثیر افت طلای جهانی قدری کاهش یافت و ارزش هر مثقال طلا به زیر مرز 400 هزار تومان رفت.

در روز چهارشنبه طلای جهانی 3 درصد کاهش یافت و حتی حرکت نیروهای نظامی روسیه به سوی مرزهای اوکراین نیز نتوانست موقعیت طلا را در سطوح بالای قیمتی حفظ کند. میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر در این روز برای ششمین روز متوالی با کاهش روبرو شد که نشانه ی نگرانی سرمایه گذاران نسبت به روند نزولی طلا بود.

در روزهای پایانی هفته با تغییر اندک دلار و ثبات نسبی طلای جهانی، بازار طلای تهران نوسان اندکی را شاهد بود و با بسته شدن هر مثقال طلا بر 400 هزار و 500 تومان،2 هزار تومان نسبت به نرخ آغاز هفته تفاوت داشت که به این ترتیب هفته ای با کاهش نسبی برای طلا رقم زد.

در روز پنج شنبه اونس جهانی تغییر چندانی نداشت اما در روز جمعه در ابتدا با کاهش قیمت روبرو شد و بهای 1148 دلار را نیز لمس کرد اما کاهش ناگهانی ارزش دلار سبب افزایش شدید تقاضای سرمایه گذاران برای طلا شد که این امر اونس را به مرز 1190 دلار رساند.

گفتنی است، کارشناسان اقتصادی معتقد هستند قیمت طلا برای افزایش در شرایط کنونی با چالش ها و مشکلات زیادی روبرو است و ادامه روند صعودی دلار می تواند اونس را به مرز 1130 دلار بکشاند.

آنها بر این باورند که افزایش تقاضا به تنهایی برای بالا نگه داشته موقعیت طلا کافی نیست و مهمترین عاملی که تکلیف این بازار را مشخص می کند، وضعیت دلار است.

در همین حال محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه طلا و جواهر نیز با بیان اینکه قیمت طلا در بازار جهانی بیش از این کاهش پیدا نمی‌کند و در حال حاضر در نقطه سر به سر است، گفت: جاذبه سرمایه‌گذاری در طلا کاهش پیدا کرده است.

وی همچنین اعلام کرد: هم اکنون قیمت تمام شده یک اونس طلا بیش از قیمتی است که در بازار جهانی خرید و فروش می‌شود و بعید است که بیش از این کاهش پیدا کند چون در نقطه سر به سر قیمت است.

منبع : سایت طلا

نظرات بینندگان

یادداشت ها

مصاحبه ها

اخبار رسانه ها

استخدام بانک
استخدام بیمه

نظرسنجی

نظر شما در باره یکسان سازی نرخ سود بانک ها چیست؟

خوب است

خوب نیست

فرقی نمی کند

نمایش نتایج نظر سنجی