وام ازدواج,استخدام بانک,تسهیلات بانک,بانک تو,اخذ وام

امروز ، ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۶

فهرست کاربری

کد خبر : 987
تاریخ انتشار : 09 آذر 1393 - 23:06

افزایش موقتی قیمت دلار

 

دلار

به گزارش سایت بانک تو ، دیروز شاخص بازار ارز پس از ثبت یک افزایش قابل توجه به بالاترین قیمت در 17 ماه گذشته دست یافت و این در حالی است که دلار هفته ی گذشته را نیز با افزایش دامنه ی نوسانات سپری کرد.

بازار ارز که در هفته گذشته تحت تأثیر حال و هوای مذاکرات بود، در آستانه سوم آذرماه با کاهش دلار روبرو شد وحتی ارزش این اسکناس سبز از سطح 3240 تومان نیز پایین تر رفت، سطحی که در سه هفته گذشته کف قیمتی دلار محسوب می شد.

در روز شنبه قیمت دلار که عمدتاٌ ناشی از فضای انتظاری حاکم بر بازار ارز بود با کاهش همراه شد که همزمان با آن فاصله بین خرید و فروش صرافی ها به علت احتیاط و محافظه کاری آنها نیز افزایش یافت.

در دو روز ابتدایی هفته سطح تقاضا بسیار کاهش یافت و اکثر فعالان تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات و جهت حرکتی دلار تمایلی به معامله و خرید و فروش ارز نداشتند.
در غروب روز یکشنبه ارزش دلار به 3238 تومان و هر پوند انگلیس و یورو به 5085 و 4050 تومان رسید.

اما در روز دوشنبه مصادف با آخرین روز ضرب الاجل چهارماهه، قیمت دلار 23 تومان افزایش یافت که برخی از تحلیلگران نوسانات دلار را ناشی از اثر مذاکرات بر بازار دانسته و معتقد هستند این روند موقتی و بازار مجدداٌ به حالت عادی باز خواهد گشت.

برپایه گزارش سایت بانک تو ، در روز سه شنبه با انتشار خبر تمدید مذاکرات نرخ دلار همراه با حجم معاملات افزایش یافت و این در شرایطی است که دامنه نوسانات دلار بر خلاف انتظار برخی ازمعامله گران که معتقد بودند دلار با واکنش های شدید حال در جهت افزایش یا کاهش روبرو خواهد شد، محدود بود.


در این روز رئیس کل بانک مرکزی با متعادل دانستن وضعیت کنونی بازار، از واریز دو قسط آخر دارایی های ایران خبر داد که این امر احتمال افزایش عرضه و کاهش دلار را در پی دارد.

در روز چهارشنبه دامنه نوسان دلار با ثبت بهای 3291 تومانی افزایش یافت و دلار به بالاترین سطح در 6 ماه گذشته دست یافت. در این روز حضور پررنگ فعالان غیر رسمی نوسانات دلار را شدت داد.
در پایان معاملات روز چهارشنبه یورو به بهای 4130 تومان و پوند و درهم امارات به 5180 و 889 تومان دست یافتند.

در روز پنج شنبه در روز پنج شنبه دلار کانال 3300 تومان را نیز پشت سر گذاشت که افزایش تقاضا و کاهش عرضه و نقش دلالان در این امر موثر بود.
در روز پنجشنبه دلار بر 3302 تومان و قیمت هر یورو و پوند بر بهای 4170 و 5210 تومان قرار گرفت.

کارشناسان علت عمده ی افزایش نوسانات دلار و افزایش قابل توجه ارزش این اسکناس سبز را در بازار نفت جستجو می کنند. البته نباید تحلیل های متفاوت از نرخ ارز در بودجه سال آینده را از نظر دور داشت.

حفظ سطح تولید اعضای اوپک وکاهش قیمت نفت نگرانی هایی را در خصوص کاهش عرضه ایجاد کرد. البته برخی از کارشناسان معتقد هستند منابع ارزی حاصل از صادرات غیر نفتی می تواند جوابگوی نیاز بازار باشد و برای جلوگیری از رانت خواری در این بازار باید بانک مرکزی شکاف میان دو نرخ رسمی و آزاد را کاهش دهد.

منبع : سایت طلا

نظرات بینندگان

یادداشت ها

مصاحبه ها

اخبار رسانه ها

استخدام بانک
استخدام بیمه

نظرسنجی

نظر شما در باره یکسان سازی نرخ سود بانک ها چیست؟

خوب است

خوب نیست

فرقی نمی کند

نمایش نتایج نظر سنجی